Bogusław Feliszek, 2007-12-31
"Oby było lepiej niż gorzej, czyli jak wygrać w Nowym Roku"

Oby było lepiej niż gorzej, czyli jak wygrać w Nowym Roku

"Oby było lepiej niż gorzej...", życzył mi znajomy, który w branży PR uchodzi za osobą dobrze poinformowaną... z co najmniej dwóch niezależnych źródeł :-)

Koniec starego roku i początek nowego to wspaniała okazja do zaplanowania tego, co pragniesz osiągnąć.

Czy może być bardziej odpowiedni moment do zainwestowania w swoją przyszłość i ustalenia planu działania PR?

Po podsumowaniu tego, co udało się zrealizować czas na wyznaczenie mapy nowych kierunków.

Jak to zrobić w sposób przekonujący i dokładny?

Oto 10 porad jak wygrać w Nowym Roku.

1. Jaki jest Twój plan działania public relations na najbliższe 5 lat? Czym chcesz się zajmować zawodowo i prywatnie w tym czasie? Jakie uczucia będą temu towarzyszyć? Na przykład, gdzie będziesz pracować, ile będziesz zarabiać, gdzie będziesz mieszkać, ile czasu poświęcisz rodzinie?

2. Jaka jest Twoja wizja Nowego Roku? Co się będzie działo? Spróbuj sobie wyobrazić najbliższe 12 miesięcy. Jak? Na przykład, wyobraź sobie, że jest 31 grudnia przyszłego roku. Co się wydarzyło? Co było Twoim największym sukcesem? I jaka jest aktualna definicja sukcesu?

3. Jaka jest Twoja misja w Nowym Roku? Kto Ci pomoże? Jakie problemy będziesz rozwiązywać? Czego nowego się nauczysz?

4. Jakich jest Twoich 5 podstawowych celów w tym roku? Opisz je jak najbardziej dokładnie. Twoje cele pokażą co jest dla Ciebie najważniejsze. Pamiętaj o równowadze pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

5. Jakie taktyki, metody i działania pomogą Ci osiągnąć te cele? Jak to zrobić? Skorzystaj z formuły R-D-T (Rezultat - Działanie - Termin).

6. Jak często będziesz korygować swoje działanie? Zapisz w kalendarzu daty kiedy dokonasz cząstkowej oceny realizacji planów. Nie rzadziej niż co kwartał. Niektórzy sprawdzają postęp prac nawet codziennie!

7. Przeprowadź osobistą analizę silnych i słabych stron SWOT (atuty, wady, szanse, zagrożenia). Jakie były Twoje atuty i wady w ubiegłym roku? Jakie nowe szanse pojawiają się w Nowym Roku? Jakie zagrożenia mogą uniemożliwić realizację planów?

8. Kontrola wyników. Jak zmierzysz poziom realizacji celów? Jakie zastosujesz mierniki? Z czym je porównasz?

9. Jak pogodzisz pracę z życiem osobistym? Jak będzie wyglądać mieszanka zabawy, nauki, kariery zawodowej, wakacji, pieniędzy, wydatków i miłości?

10. Jak siebie nagrodzisz za zrealizowanie planów public relations? Jak to będziesz świętować? Z kim? Komu podziękujesz za pomoc?

Jak wygrać w Nowym Roku? Napisz o tym w komentarzu.