Bogusław Feliszek, 2010-08-12
"Więcej niż 140 znaków"

Więcej niż 140 znaków

Ile czasu trzeba, żeby umieścić w Internecie 20 miliardów krótkich wiadomości, z których każda składa się maksimum ze 140 znaków? 200 lat? 20? 10?

20 miliardów wpisów pojawiło się w darmowym serwisie społecznościowym Twitter w cztery lata od założenia firmy w 2006 roku, podał serwis GigaTweet.

Ten wynik oznacza, że statystycznie każdy mieszkaniec naszej planety umieścił cztery wpisy, tak zwane tweety. Jeżeli zmniejszymy grupę do użytkowników Twittera, otrzymamy liczbę 200 wiadomości od jednego internauty.

Komunikat pojawił się dwa miesiące po informacji o przekroczeniu 15 miliardów wiadomości i pięć miesięcy po osiągnięciu 10 miliardów. Pierwsze 10 miliardów w 3,5 roku. Następne 10 miliardów w pięć miesięcy, w tym ostatnie 5 miliardów w dwa miesiące (czerwiec 2010). To daje 770 wpisów co sekundę przez ostatnie 5 miesięcy. Czyli 30 miliardów już za 100 dni. Niewiarygodne!

W lutym co sekundę przybywało 600 wpisów by w czasie Mistrzostw Świata w piłce nożnej pobić rekord 3 tysięcy. Dla porównania w 2007 roku – kiedy Twitter jeszcze raczkował – każdego dnia zasilało go 5 tysięcy wiadomości.

Te liczby pokazują oszałamiający wzrost popularności Twittera. Niebieski ptaszek (symbol Twittera) zdobył pozycję nie tylko nowego domownika, ale coraz bardziej ważnego partnera w interesach i korporacyjnej komunikacji.

Na blogu Twittera można przeczytać, że codziennie dołącza do tego mikrobloga 300 tysięcy internautów – w sumie jest ich ponad 120 milionów.

Twitter nie wypracował jeszcze modelu biznesowego umożliwiającego pobieranie opłat za wysyłanie tweetów (Facebook stoi przed podobnym problemem), ale nie mam wątpliwości, że z czasem takie rozwiązanie się pojawi. Korzystajmy więc póki darmo!

Dynamiczna ekspansja popularności Twittera pokazuje kierunek rozwoju bezpośrednich kanałów komunikacji, dzięki którym praktycy PR mogą komunikować się z rynkiem, klientami i mediami. Przed nami kolejny etap - rynek otwartych mediów, który w ciągu najbliższych pięciu lat wyrośnie na infrastrukturze serwisów społecznościowych.

Za chwilę wrzucam na moje konto na Twitterze wpis nr 339.

Na początku chciałem to wszystko zmieścić w 140 znakach. Ale potem zmieniłem zdanie. Jakoś tak wyszło :-)

PS. Ile z tych 20 miliardów wiadomości na Twitterze należy do Ciebie?