Bogusław Feliszek, 2011-07-18
"5 rzeczy jakich pracownicy oczekują od komunikacji wewnętrznej"

5 rzeczy jakich pracownicy oczekują od komunikacji wewnętrznej

Firmową komunikacją wewnętrzną zajmuję się ponad 10 lat. Mam za sobą wiele ankiet, audytów i szkoleń – dobrze wiem jak pracownicy wyobrażają sobie efektywną komunikację między sobą i z szefami.

Ciekawe jak wiele rzeczy pojawiało się w audytach 10 i 5 lat temu i wraca także teraz. Naprawdę, im więcej się zmienia, tym więcej zostaje po staremu.

Oto 5 rzeczy jakich pracownicy oczekują od wewnętrznych programów komunikacji – efekt naszych ankiet, audytów i wywiadów z pracownikami różnych firm: starych i nowych, dużych i małych, prywatnych i państwowych:

1. Pracownicy chcą być traktowani jak dorośli.

Problem, który przewija się w analizach wszystkich audytów. Pracownicy nie są naiwni, nie można ich "przekupić" tanimi gadżetami czy weekendowym paintballem w lesie – dużo widzą, rozmawiają między sobą i sami wyciągają wnioski.

Szefowie czasem narzekają na pracowników, że zachowują się jak dzieci – ale zwykle tak się dzieje, kiedy właśnie tak czują się traktowani przez przełożonych (totalna kontrola, zero swobody, posłuszne wykonywanie poleceń, itp.)

Przekazuj prawdziwe i wiarygodne informacje, jasno tłumacz co się dzieje, powiedz czego oczekujesz i obserwuj jak zachowuje się większość załogi.

2. Pracownicy chcą mieć do dyspozycji różne narzędzia komunikacji.

Nie wszyscy lubią czytać z ekranu monitora. Niektórzy wolą pracować bez przerwy niż przyjść nawet na krótkie na zebranie. Najlepsze programy wewnętrznej komunikacji przekazują informacje na różne sposoby. Ale to też nie znaczy, że trzeba uruchamiać wszystkie dostępne kanały komunikacji.

Przeprowadź audyt komunikacyjny, żeby sprawdzić jakie formy komunikacji są najbardziej efektywne (intranet, zebrania, tablica ogłoszeń, itp.) Pamiętaj, że darmowe biuletyny nie gwarantują skutecznej komunikacji w firmie – większość pracowników wolałaby, żeby te pieniądze "poszły" na premie.

3. Pracownicy oczekują, że wewnętrzna komunikacja korporacyjna będzie przypominać komunikację z zewnętrznego świata.

Pracownicy chcą, żeby firmowy intranet przypominał wyglądem i funkcjonalnością najlepsze portale informacyjne, biuletyn wyglądał jak Newsweek, nie jak gazetka szkolna i oczekują, że pracodawca wie jak komunikować się z nimi w mediach społecznościowych.

4. Pracownicy chcą mieć dostęp do kierownictwa firmy.

Jedno z najczęstszych narzekań na członków zarządu jakie słyszę od pracowników brzmi: "Ale my nawet nie wiemy jak oni wyglądają. Tak jakby się przed nami ukrywali."

Trudno znaleźć przekonujące usprawiedliwienie dla szefa, który unika kontaktu z pracownikami. W dużych organizacjach to może być duże wyzwanie, ale kierownictwo powinno dbać o bezpośrednie kontakty z podwładnymi, także te nieformalne.

5. Pracownicy chcą otrzymywać informacje od bezpośrednich przełożonych.

Ludzie chcą informacji od bezpośrednich szefów – to podstawa efektywnej komunikacji w firmie. Dobry program komunikacji wewnętrznej zapoznaje przełożonych z procesami i systemami komunikacji oraz uczy ich stosowania w praktyce.

Komunikacja to w końcu proces dotyczący ludzi – ważna jest osobista interakcja, zrozumiała narracja i umiejętność rozmowy.

Konkluzja

Nie ma dwóch identycznych organizacji – wyniki programów komunikacji wewnętrznej przy tych samych narzędziach też się różnią. Ale po tylu latach wsłuchiwania się w komentarze pracowników, nie mam wątpliwości, że wszyscy chcą nam powiedzieć coś podobnego.

Jak działa komunikacja wewnętrzna w Twojej firmie? Co proponujesz poprawić?