Bogusław Feliszek, 2015-12-22
"Grzegorz Schetyna - Media Gapa 2015"

Grzegorz Schetyna – Media Gapa 2015

Grzegorz Schetyna, poseł PO, otrzymał tytuł "Media Gapa 2015" za wypowiedź: "Nie będzie żadnej klęski Ewy Kopacz, bo nie będzie klęski Platformy Obywatelskiej. Osiągniemy przyzwoity wynik i będziemy walczyć o to, żeby stworzyć koalicję rządową." (Radio Zet, 20.10.2015.)

Drugie miejsce przypadło Jarosławowi Kaczyńskiemu, liderowi PiS, za zdanie: "Nasz rząd nie będzie prowadził żadnych wojen." (Wpolityce.pl, 19.10.2015.)

Trzecie miejsce otrzymał prezydent Andrzej Duda za stwierdzenie: "Ja się z żadnych obietnic wyborczych nie wycofuję." (Niezależna.pl, 9.08.2015.)

Media Gapa to osoba, która zapomina, że powtarzanie w mediach fałszywych, negatywnych i niesprawiedliwych oskarżeń, komentarzy i spekulacji zwiększa ryzyko wprowadzenia ich do debaty publicznej oraz zmniejsza kontrolę nad tym, co się o niej mówi, jak się ją postrzega i jak to wpływa na jej reputację.

Pod uwagę były brane także następujące wypowiedzi (kolejność chronologiczna):

1. "To nie jest zabawa, to nie jest pomysł rokendrolowca. Tylko to poważna decyzja." – Paweł Kukiz o swoim udziale w kampanii prezydenckiej. Gazeta Wyborcza, 9.02.2015.

2. "Nigdy nie molestowałem żadnej z podległych mi pracownic. Nigdy nie molestowałem żadnej kobiety." – Kamil Durczok, jako szef "Faktów". TOK FM, 16.02.2015.

3. "Ida" nie oczernia Polski. Musimy opowiadać całą prawdę, a nie tylko wybraną." – Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. RMF "Kontrwywiad", 26.02.2015.

4. "Nie jesteśmy grubasami z kasą." – Ryszard Petru, lider stowarzyszenia NowoczesnaPL. Gazeta Krakowska, 21.06.2015.

5. "Nie zabraniamy in vitro, ale nie stać nas na finansowanie tego programu z budżetu państwa." – Elżbieta Witek, rzeczniczka rządu. Polskie Radio, 2.12.2015.

6. "Żadnego łamania konstytucji nie dostrzegam." – Marek Magierowski, rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy. Wyborcza.pl, 16.12.2015.

7. “Naszym celem nie jest odsunięcie PiS od władzy.” – Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji. Rzeczpospolita, 21.12.2015.

Szkodliwe zaprzeczenia

Zaprzeczenia w mediach drażnią. Zaprzeczenia prowokują dodatkowe pytania. Zaprzeczenia długo zostają w głowie.

Negatyw utrwala podstawową treść przekazu. Zaprzeczenie w odpowiedzi jest też sygnałem przejścia do defensywy.

Pozytywna odpowiedź pokazuje kim jesteś i za czym się opowiadasz. Być może nie tego oczekuje od Ciebie reporter, ale nikt nie może zmusić Ciebie do powiedzenia czegoś, co jest sprzeczne z Twoim interesem.

W poprzednich latach tytuł "Media Gapa" otrzymali Jacek Protasiewicz, Sławomir Nowak, Ewa Kopacz, Grzegorz Lato, Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski.