Bogusław Feliszek, 2012-05-01
"Test ofiary losu"

Test ofiary losu

Jesteś zmęczony ciągłymi zmianami? Nie rozumiesz sensu reformy emerytalnej? Zastanawiałeś się jak uniknąć osobistej odpowiedzialności i wykorzystać rząd do płacenia Ci za wszystkie niepowodzenia? Nie trać nadziei! Ty też możesz być ofiarą złośliwego losu.

Możesz bez wyrzutów sumienia zarobić na poczuciu winy u innych. Tylko pomyśl - już nigdy nie będziesz musiał przepraszać lub ponosić konsekwencji za swoje występki.

Po co pracować, skoro możesz winić innych za brak pracy. Właściwie to każdy korzystając z odrobiny inteligencji, sprytu, aktorskich gestów i znajomości mediów może trafić na pierwsze strony gazet jako ofiara: a. niesprawiedliwości, b. spisku, c. bezrobocia, d. seksizmu, e. globalnego ocieplenia relacji między politykami :-)

Odpowiedz na 10 pytań, żeby przekonać się jak łatwo jest zostać ofiarą losu!

___ 1. Jeśli masz rodziców, przyznaj sobie 2 punkty. Każdy rodzic robi błędy, za które musisz płacić. Jeśli masz wyjątkowych rodziców, napisz 4 punkty, gdyż musiałeś w skrytości ducha znosić wszystkie perfidne upokorzenia, których Ci nie szczędzili. Jeżeli rodzice się rozwiedli, karali fizycznie lub sprawdzali szkolne prace, masz 5 punktów. Posłuszeństwo wobec rodziców niszczy delikatną psychikę dziecka.

___ 2. Jeżeli chodziłeś do szkoły, na pewno zmuszano Ciebie do pisania testów, zdawania egzaminów i skakania przez kozła. To kolejne nadużycie. Jeżeli miałeś dobre oceny, dodaj tylko 2 punkty. Złe oceny dają prawo do 4 punktów. Jeżeli nie mogłeś przynosić do szkoły procy, noża i narkotyków, napisz 5 punktów za psychiczne znęcanie.

___ 3. Jeżeli byłeś zwolniony w ramach redukcji etatów, masz głupiego szefa, wykonujesz nudną pracę, zmagasz się z obsługą komputera, nigdy nie usłyszałeś "dziękuję", jesteś zmuszony pracować po godzinach, miej odwagę dopisać sobie 3 punkty. Jesteś kopalnią roszczeń wobec świata. Jeżeli spóźniasz się do pracy częściej niż dwa razy w miesiącu, dopisz 2 punkty.

___ 4. Jeśli kiedykolwiek zatrzymała Ciebie policja, napisz 1 punkt. Jeżeli policjant się nie uśmiechał lub zbliżył się na co najmniej pół metra, masz 2 punkty. Jeżeli podniósł rękę... po długopis - 3 punkty. Byłeś oskarżony - masz 4 punkty. Masz prawomocny wyrok - 7 punktów. Tak. System prawny był dla Ciebie bezlitosny. Jeżeli byłeś wystarczająco przewidujący, aby nagrać wszystko na video, masz szansę na kolejne 3 punkty. Są reżyserzy filmowi, którzy utwierdzą Ciebie w przekonaniu o całkowitej niewinności. Udział w talk-show? Dobry pomysł!

___ 5. Jeżeli czytałeś pseudo-psychologiczne książki, z których dowiedziałeś się jak daleko Ci do perfekcji, masz prawo szukać źródeł kłopotów w "czarnych otchłaniach psychiki". Jeżeli czujesz, że coś Ci dolega, ale nie potrafisz tego nazwać, masz prawo do 3 punktów. Jeśli już znalazłeś nazwę dla swojej choroby, masz 5 punktów.

___ 6. Jeśli jesz dużo słodyczy i zauważyłeś u siebie nagle ataki wściekłości, masz 2 punkty. Cukier niszczy system nerwowy.

___ 7. Jeżeli czujesz nieposkromioną wolę korzystania w sklepie z kart kredytowych bez pokrycia na koncie, masz 2 punkty. Zapisz się do Anonimowych Kredytobiorców po wiarygodne referencje. Jeśli większość zakupów robisz w supermarketach, śmiało dodaj 1 punkt. Kupujesz tylko w niedziele? Dodatkowe 2 punkty.

___ 8. Jeżeli Twoje zachowanie odbiega od ustawowej normy, poszukaj przyczyny w świecie wirusów, mikrobów, zmian genetycznych i toksyn. Sprawdź piekarnię i kiosk z gazetami. Na pewno coś znajdziesz za 2 punkty. "Wiadomości" i filmy telewizyjne systematycznie dostarczają szkodliwych substancji. Dodaj 2 punkty, jeśli mieszkasz na Górnym Śląsku lub na terenach po byłych PGR-ach. Jeśli widzisz nad sobą toksyczną chmurę - 5 punktów.

___ 9. Jeżeli jesteś uzależniony od alkoholu, tytoniu lub narkotyków, trafiłeś na kopalnię złota. 5 punktów jak w banku. Zero odpowiedzialności - jesteś przecież uzależniony. Jeżeli zerwałeś z nałogiem i wytrwałeś w swoim postanowieniu dłużej niż 5 lat, tracisz prawo do cennych punktów. Nie nadajesz się na ofiarę losu, bo masz za silną wolę. Jeżeli kilkakrotnie bez powodzenia próbowałeś zerwać z nałogiem, zasługujesz na bonusowe 5 punktów.

___ 10. Jeżeli kiedykolwiek słuchałeś w telewizji debaty politycznej dłużej niż 5 minut lub oglądałeś drastyczne sceny ze świata zwierząt, jesteś ofiarą DPN (Diabolicznego Programowania Neurotycznego). Jeżeli komuś się z tego zwierzyłeś, masz 5 punktów. Ale przestań już o tym rozmawiać! Ofiary nie grzeszą. Grzech musi być świadomy, a Ty przecież nie masz wpływu na swoje zachowanie.

___ Punkty Karne: Jeżeli zmiany Ciebie ekscytują i dostrzegasz w nich nową szansę; jeżeli nie winisz innych za swoje niepowodzenia; jeśli zgadzasz się, że "wypadki chodzą po ludziach" i nie biegniesz z każdą sprawą do adwokata; jeśli uważasz, że świat nie musi Ciebie codziennie uszczęśliwiać i tylko od Ciebie zależy czy wykorzystasz nowe okazje; i na koniec, jeśli ten test jest dla Ciebie frustrujący i nie rozumiesz dlaczego ktoś jest gotowy poświęcić tyle czasu i energii, aby zostać prawdziwą ofiarą losu, odejmij 25 punktów.

Wyniki i komentarze:

55-45 punktów: Jesteś prawdziwą ofiarą losu, kłamiesz albo naprawdę sądzisz, że jest jakaś nagroda za wypełnienie tego głupiego testu.

44-35 punktów: Na co czekasz? Wystarczy tylko bardziej się postarać. Nie daj się ubiec mniejszym ofiarom losu.

34-25 punktów: Z odrobiną szczęścia (sic!) i wyobraźni dasz sobie radę w konkursie na ofiarę losu.

24-15 punktów: Wykorzystaj swój najsłabszy punkt, aby "głębiej wejść" w niepowodzenie. Na pewno jest jakaś nisza jeszcze przez nikogo nie spenetrowana. Nawet, jeśli się nie uda, nie będziesz mieć do siebie pretensji, że nie spróbowałeś.

14 punktów lub mniej: Oj, niedobrze, niedobrze! Nie masz potencjału na "rasową" ofiarę losu. Płacisz jednak podatki, kupujesz gazety i korzystasz z Internetu. Nie trać nadziei, że wcześniej czy później coś się nie uda ;-(