Bogusław Feliszek, 2016-12-28
"Mateusz Kijowski – Media Gapa 2016"

Mateusz Kijowski – Media Gapa 2016

Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji, otrzymał tytuł "Media Gapa 2016" za wypowiedź: "Nie chcemy obalać rządu PiS." (Rzeczpospolita, 2.03.2016.)

Drugie miejsce przypadło Witoldowi Waszczykowskiemu, ministrowi spraw zagranicznych, za zdanie: "Nie mamy żadnej antyeuropejskiej retoryki, nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej, to są wszystko jakieś dziwaczne zarzuty opozycji." (TVN 24 "Jeden na jeden", 28.04.2016.)

Trzecie miejsce otrzymał Grzegorz Schetyna, lider PO, za stwierdzenie: "My nie jesteśmy zwolennikami tego, żeby na Polskę narzucać sankcje, żeby Polska była wskazywana jako kraj, który Europie robi kłopot." (PR 1, "Sygnały dnia", 16.03.2016.)

Media Gapa to osoba, która zapomina, że powtarzanie w mediach fałszywych, negatywnych i niesprawiedliwych oskarżeń, komentarzy i spekulacji zwiększa ryzyko wprowadzenia ich do debaty publicznej oraz zmniejsza kontrolę nad tym, co się o niej mówi, jak się ją postrzega i jak to wpływa na jej reputację.

Pod uwagę były brane także następujące wypowiedzi (kolejność chronologiczna):

1. "Panowie, ja nie jestem reżyserem w teatrze kukiełek. Wbrew temu, co się o mnie mówi, nie steruję ręcznie całym obozem władzy – parlamentem, rządem i prezydentem. Tak nie jest." – Jarosław Kaczyński, lider PiS. Rzeczpospolita, 18.03.2016.

2. "Nie uważam, żeby w tej chwili był powód, by stawiać mnie przed Trybunałem Stanu, dlatego, że nie złamałam konstytucji, a wszystkie działania, które były podejmowane w sprawie Trybunału Konstytucyjnego są zgodne z prawem." – premier Beata Szydło. TVP Parlament, 21.03.2016.

3. "Nigdy nie powiedziałem, że chciałbym, aby Tusk trafił do więzienia." – Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. 300Polityka.pl, 13.04.2016.

4. "Nie jestem ani zależny od prezesa PiS, ani nie jestem z nim w konflikcie." – prezydent Andrzej Duda. Dziennik.pl, 24.04.2016.

5. "KE nie stawia nam ultimatum. Nie ma napięcia między Warszawą a Brukselą." – Konrad Szymański, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dziennik.pl, 18.05.2016.

6. "Nigdy nie popełniłem żadnego przestępstwa." – Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. TVN24, 21.09.2016.

7. "Jakość pracy Trybunału wcale się nie obniżyła." – Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego. TVP 1 “Wiadomości”, 18.10.2016.

Szkodliwe zaprzeczenia

Zaprzeczenia w mediach drażnią. Zaprzeczenia prowokują dodatkowe pytania. Zaprzeczenia długo zostają w głowie.

Negatyw utrwala podstawową treść przekazu. Zaprzeczenie w odpowiedzi jest też sygnałem przejścia do defensywy.

Pozytywna odpowiedź pokazuje kim jesteś i za czym się opowiadasz. Być może nie tego oczekuje od Ciebie reporter, ale nikt nie może zmusić Ciebie do powiedzenia czegoś, co jest sprzeczne z Twoim interesem.

W poprzednich latach tytuł "Media Gapa" otrzymali Grzegorz Schetyna, Jacek Protasiewicz, Sławomir Nowak, Ewa Kopacz, Grzegorz Lato, Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski.